Ks. Bosko na Valdocco

12 kwietnia 1846Wielkanoc. Po przeszło czterech latach „pielgrzymowania” Oratorium znalazło swoją siedzibę w kaplicy Pinardiego .
1846-1852 – Ks. Bosko wynajmuje, a następnie nabywa na własność dom Pinardiego, organizuje szkoły wieczorowe i niedzielne, a także hospicjum dla chłopców najbardziej ubogich.
20 czerwca 1854 Inauguruje kościół św. Franciszka Salezego.
1853-1863 – Buduje nowe pomieszczenia dla uczniów i rzemieślników wraz z warsztatami dla stolarzy, drukarzy, szewców, itd. Pisze książki i rozpowszechnia je wśród ludu.
29 października 1854 – Do Oratorium przybywa Dominik Savio, chłopiec święty.
18 grudnia 1859Zgromadzenie Salezjańskie (SDB) oficjalnie rozpoczyna swoją działalność
Marzec 1864 – Rozpoczyna się budowa kościoła Maryi Wspomożycielki.
9 czerwca 1868 – Ma miejsce uroczyste poświęcenie Sanktuarium.
2 kwietnia 1870 – Pius IX eryguje Stowarzyszenie Czcicieli Maryi Wspomożycielki (ADMA) jako Arcybractwo.
5 sierpnia 1872 – Ks. Bosko wraz z Marią Mazzarello zakłada Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki.
11 listopada 1875 – Pierwszych dziesięciu misjonarzy wyrusza na misje do Ameryki Południowej.
Rok 1876 – Ks. Bosko zakłada Pobożne Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich.
31 stycznia 1888 – Umiera ks. Bosko.

Rodzina Salezjańska kontynuuje swoją działalność na rzecz młodzieży całego świata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *